CEVİZLİ BAHÇE GECE GÜNDÜZ PROGRAMINDAYDI

Cevizli Bahçe Trakya Kurucusu Hakkı Akhan

Gece Gündüz Programı Ropörtajı

Türkiye’nin Cevizli Bahçesi Cevizli Bahçe Trakya’nın Kurucusu Hakkı Akhan, Gece Gündüz Programının sorularını yanıtladı.

2009 yılında temelleri atılan ve 2011 Yılından bu yana çalışmalarına aralıksız devam eden Cevizli Bahçe Trakya’nın 2020 yılı itibariyle toplam 1.300 dönüm alan üzerinde üretimini yaptıklarını belirten Hakkı Akhan, sadece Chandler tipi Ceviz üretimin yaptıklarını ve toplamda 20.500 dikili ceviz ağacı ile Türkiye’nin en büyük ceviz üretim plantasyonlarından birine ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

1.250 m2’lik kapalı alanda yer alan ceviz işleme tesisi (kabuk soyma, yıkama, boş ayıklama, kurutma, paketleme tesisi) ile İyi Tarım Uygulamaları lisanslı olarak üretimi yaptıkları ifade eden Hakkı Akhan cevizleri dünya standartlarında işleyip satışa sunduklarını belirtti.

Cevizin ana vatanının Orta Asya olduğunu ve Anadolu’dan dünyaya yayıldığını belirten Hakkı Akhan, Türkiye’nin ceviz ihtiyacının karşılanması için ortalama yıllık 250 Milyon Dolar ceviz ithalatı yapıldığını ifade etti. Türkiye’de ceviz üretimi istatistiklerine göre dekarda verimin ortalama 200 kg olduğunu, dünya ortalamasının ise 750 kg olduğunu ifade eden Hakkı Akhan, Cevizli Bahçe Türkiye’nin ve Ceviz Üreticileri Derneği üyesi kuruluşların teknik tarım uygulamaları ile yaptıkları yatırımlarla bu ortalamayı yukarılara çekeceklerini ve Türkiye’nin çok yakın bir zaman içerisinde ceviz ithal eden ülke konumundan Türk Cevizi ihraç eden ülke konumuna geleceğini ifade etti.

Cevizli Bahçe Trakya ayrıntılı bilgi:

http://www.cevizlibahce.com.trhttps://www.instagram.com/cevizlibahce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir