Ceviz İşleme Tesisi Nedir?

Ceviz üreticileri için ceviz işleme ve paketleme tesisi, ürünlerini satışa çıkarabilmeleri için çok büyük bir önem taşımaktadır. Cevizlerin hasatını takiben yeşil kabuğundan ayrılıp, kurutulması için çok kısa bir zaman aralığı vardır.

Bir kaç gün içerisinde yeşil kabuğundan ayrıştırılmayan cevizler çok hızlı şeklide kalitesini kaybetmeye başlar, ceviz içinde kararmalar oluşmaya başlar.

Yeşil kabuğundan ayrıştırılma işlemi gören cevizler, işleme ve paketleme tesisi içerisinde kontrollü ısılarda kurutmaya alınır.

Bu kurutma işlemi cevizin lezzetinin ve aromasının korunmasını sağlarken aynı zamanda raf ömrünü uzatıcı bir işlemdir.

Bu kısa zaman aralığında, özellikle teknik tarım uygulamaları yapan büyük ceviz üreticilerinin, hasat ettikleri cevizleri başka bir tesise gönderim yaparak işlemesi fiziksel olarak mümkün olamamaktadır.

Ceviz ağaçlarında hasat zamanı, iklim koşulları yanı sıra yetiştirilen cevizlerin cinsi ve yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ceviz işletmeleri cevizlerinin en uygun zamanda hasatını yaparken, hasat ettikleri mahsülü en kısa sürede kabuklarından ayırıp, kalite kontrölü yaparak ceviz işleme tesisinde kurutma işlemine başlatmak zorundadırlar.

Cevizli Bahçe Trakya Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisi

Cevizli Bahçe Trakya kendi hasatını yaptığı cevizlerini ve diğer işletmelerden kabul ettiği cevizleri, yerleşkesi içerisinde kurulu 500 Ton kapasiteli Cevizli Bahçe Trakya Ceviz İşleme ve Paketleme Tesisinde gerçekleştirmektedir.

1.300 dekara ulaşan dikili ceviz plantasyonumuzda, toplam 20.500’den fazla Chandler cinsi dikili ceviz ağaçlarımızın hasatı sonrasında toplanan cevizlerimiz, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ceviz işleme tesisi arasında sayılan Cevizli Bahçe Trakya ceviz işleme ve paketleme tesisi içerisinde işlenilerek tüm Türkiye’ye dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Cevizli Bahce Trakya ceviz işleme tesisi

 

Portekiz’de üretilen ve 2019 yılında kurulumuna başlanarak faaliyete geçen Cevizli Bahçe Trakya Ceviz İşleme Tesisi 500 ton kapasitelidir. 

Tesiste hem Cevizli Bahçe Trakya hem de civar işletmelerde üretilen cevizler, el değmeden tam otomasyon sistem ile işlenmektedir.

Tesise giren cevizlerin önce dolu-boş ayrımı yapılmakta, kurutmayı takiben paketlenme sahasına konveyörler yardımıyla el değmeden geçişi sağlanmaktadır.

ceviz işleme tesisi

Tarladan Sofraya

Otomatik paketleme makinaları ile el değmeden çuvallanan cevizlerimiz, tesis içerisinde işlendikten sonra, tüm Türkiye’ye hiç bir kimyasal işlem görmeden, tarladan tüketiciye gönderimi sağlanmaktadır.

Cevizli Bahçe İşleme ve Kurutma Tesisi

2017 yılında inşasına başladığımız ve Portekiz’de işletmemize özel üretilen 500 ton kapasiteli Ceviz İşleme ve Kurutma tesisimiz ile hem kendi mahsülümüzü işliyor hem de diğer üreticilere ceviz işleme hizmeti veriyoruz.

Otomasyon ile çalışan Ceviz işleme Tesisimizde kabuk sıyırma, boşları ayıklama, kurutma ve paketlemeyi el değmeden gerçekleştiriyoruz.

ceviz işleme tesisi

Daha Fazla Bilgi: Cevizli Bahçe Trakya Yerleşkesi