Sosyal Sorumluluk

SİPAHİKÖY İLKÖĞRETİM OKULU AĞAÇ DİKME BAYRAMI

‘Fidan ekmek için en iyi zaman, yirmi yıl önceydi. Sonraki en iyi zaman ise şimdi’

Cevizli bahçe ağaçlandırmaCevizli Bahçe olarak doğaya karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere, 2011 yılında kendi köy sınırlarımız içerisinde ‘ağaç dikme bayramı’ gerçekleştirdik.Sipahi Köy İlköğretim Okulu öğrencileri ile birlikte, okul bahçesine, köy içine ve köy mezarlığına 200 adet servi ve akasya fidanları diktik. Köy Muhtarımız eşliğinde, öğrenciler ve Cevizli Bahçe çalışanları ile diktiğimiz bu fidanların (geleceğin ağaçlarının), yeşilin yarını için bir adım olmasını umuyoruz.

Yeşil, temiz ve güzel bir doğada nefes alıp vermek, fidan dikme keyfini ve bilincini minik öğrenciler ile paylaşmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projemiz 3.Nisan.2012 tarihinde ’Ağaç Dikme Bayramı’ olarak hafızalarımızda yerini almıştır.

Gelecek zamanda, yakın köylerimizde de bu projeyi yaygınlaştırmak amacındayız.

[widgetkit id=26]

 

Z-KÜTÜPHANE VE KİTAP BAĞIŞI

‘’Yetişen zekaları, kitaplarla beslemeyen milletler hüsrana mahkumdur.’’ Georges Duhamel Cevizli Bahçe, ‘Okullar Hayat Bulsun’ projesi kapsamında, Sipahi Köy İlköğretim Okulu’na ‘Z Kütüphane ( Zenginleştirilmiş Kütüphane) kurulması için 2013’un kış aylarında çalışmalara başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sayın Kaymakamımız Kemal Yıldız’ın direktifleri doğrultusunda, okul içinde kütüphanenin kurulacağı yer belirlendi, ihtiyaçlar tespit edildi, danışma kaynakları, süreli yayınlar ve kitaplar sağlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda bir Z Kütüphane kuruldu. 23 Aralık 2013, Pazartesi günü Uzunköprü Kaymakamımız Kemal Yıldız’ın katılımıyla, Sipahi Köy İlköğretim Okulu Z Kütüphanesini açtık.

Z-Kütüphane’nin dermesi ; çocuk edebiyatı, güncel kitaplar, öğrencilerin ödev ve araştırmalarında yararlanacakları danışma kaynakları, bağış, satın alma yoluyla Cevizli Bahçe tarafından toplandı. Kütüphanede elektronik kaynaklara ve bilgiye ulaşmayı sağlamak için 10 bilgisayarlık bir bölüm oluşturuldu. Z Kütüphane standartlarında olan zeka oyunlarından satrancı seçerek, bir bölümü de onun için ayırdık.

Öğrencilere rahat, renkli bir ortam hazırlamaya gayret ettik, onların daha keyifli ve yaşlarına uygun bir ortamda araştırma, bilgiye ulaşma ve kitap okuma faaliyetlerini sürdürmesine yardımcı olmaya çalıştık.

[widgetkit id=27]

 

SULAMA HAVUZLARIMIZIN YANGINA KARŞI DÜZENLENMESİ

Cevizli Bahçe içinde bulunan sulama havuzlarımızı, yangın helikopterlerinin su alabileceği boyutlarda ölçülendirerek inşaa ettik. Olası yangın durumlarında, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın kullanması için koordinatlarını bildirdik. Acil durumlarda kullanılması için kullanma hakkını açtık.

[widgetkit id=28]

 

SİPAHİ KÖY CAMİSİNİN ONARIMI ve YERDEN ISITMA TESİSATININ KURULMASI

[widgetkit id=3]


KÖY OKULUMUZUN DUVARININ YENİLENMESİ, TEL KAFES İLE ÇEVRİLMESİ ve ÇOCUK PARKININ DÜZENLENMESİ

[widgetkit id=7]

 

TARIMDA SULAMANIN ETKİN KULLANIMI ve CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ PANELİ

Uzunköprü Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Cevizli Bahçe’nin destek verdiği, ‘Tarımda Sulamanın Etkin Kullanımı ve Ceviz Yetiştiriciliği Paneli’ 13.03.2014 tarihinde, Kaymakamımız Kemal Yıldız, Meriç Kaymakamı Nurullah Karaman, Uzunköprü, Keşan ve Meriç,Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlerimiz ve personelleri, çiftçilerimiz ve ziraat mühendislerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Panelde, Namık Kemal Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Tolga Erdem, ve Doç. Dr. İlker Çelen, Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ali İnal, Edirne İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Alpaslan Uysal ve Eurodrip Teknik Genel Müdürü Hüseyin İşbilir ceviz yetiştiriciliği ve tarımda etkin sulama konularında sunumlar gerçekleştirdiler.

[widgetkit id=8]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir