Sağlık

SAĞLIK

CEVİZ,SERT KABUKLU MEYVELER İÇİNDE BESİN DEĞERİ EN YÜKSEK OLANIDIR. İÇERİĞİNDE; OMEGA3,DOYMAMIŞ YAĞLAR, VİTAMİNLER, MİNERALLER VE PROTEİN BARINDIRIR.

 

CEVİZ, KALP ve BEYİN

CEVİZ içeriğindeki OMEGA3 yağ asiti sayesinde, kalp ve damar sağlığınızı korur. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi ve felç risklerini azaltır. Kan dolaşımını rahatlatır ve kalp atışlarınızı düzenler. Damar dokularında daralmayı ve iltihaplanmayı engeller. Kandaki trigliseridi düşürerek, kolesterolü önler. Özellikle diyabet hastalarında Omega3, yüksek tansiyonu düzenler, insülin seviyesini dengeler.

Ceviz beyin için mükemmel bir besindir. Beyin hücrelerinin sağlıklı çalışabilmesi ve beyin fonksiyonlarının desteklenmesi için gerekli yağ asitlerini bünyesinde barındırır. Zeka gelişiminden, depresyonun önlenmesine kadar, sinir sistemi ile ilgili pek çok konuda cevizdeki Omega3 etkin ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Özellikle uyku problemi çeken, zihinsel dağınıklık yaşayan kişiler için ceviz rahatlatıcı ve düzeltici bir besindir.

ÇOCUKLARIN GÜNLÜK BESLENMESİNE CEVİZ EKLEYEREK, ZİHİNSEL GELİŞİMLERİNE VE BÜYÜMELERİNE YARDIMCI OLABİLİRİZ.

 

CEVİZ, DİYET ve OBEZİTE

saglik cevizCEVİZ çoklu doymamış yağ oranı yüksek, protein ve mineralce zengin, uzun süre tokluk hissi yaratabilen bir besindir. Midede yarattığı doluluk hissi ve verdiği enerji sayesinde diyetinizin başarılı olmanıza yardımcı olur.

Cevizdeki lif, sağlıklı yağ ve protein ile birlikte iyi bir diyet gıdasıdır.

Obezite ile mücadele ederken oldukça faydalı bir besin olan ceviz, diyetisyen kontrolünde günlük besin listesine alındığı taktirde, açlık hissini hafifletecek, diyetle beraber gelen ruhsal sıkıntıları giderecek ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmek üzere destek bir enerji kaynağı olacaktır.

Cevizde Resveratrol adı verilen bir bitki kimyasalı bulunur ve bu kimyasal antioksidan etki yaratmasının dışında kalori yakımında etkilidir.

CEVİZ ve HASTALIKLARLA MÜCADELE

CEVİZ antioksidan kaynağı olarak değerli bir besindir. Antioksidanlar kanserle ve hastalıklarla mücadelede önemli rol oynarlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücudu korurlar. Toksinlerin etkilerini azaltırlar. Hücre ölümlerine sebep olan serbest radikallere karşı mücadele ederler ve erken yaşlanmayı önlerler.

Ceviz yağı Ellagtic, Gallic ve Malic gibi asitleri içerir. Bu asitler sağlıklı hücreleri korurken, kansere neden olan maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır, kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemede yardımcı olurlar.

Cevizde bulunan melatonin insomani (uykusuzluk) hastalığı ile mücadelede faydalıdır. Uykuya teşvik eder ve uykuyu düzene sokar.

Son yıllarda yapılan klinik araştırmalarla cevizin, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının şiddetini azaltabileceği ve geciktirebileceği düşünülmektedir.

CEVİZ ve CİLT SAĞLIĞI

CEVİZ YAĞI

ceviz yagi

Mantar, siğil, egzama ve sedef gibi deri hastalıklarında, belirtilerin hafifletilmesinde ve iyileştirilmesinde olumlu sonuçlar verdiği saptanmıştır. (Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Raporunda konuyla ilgili olarak, ‘Cevizin içerdiği Omega3 sedef hastalığının belirtilerini hafifletebilir’ denmektedir.)

Ceviz yağı B1,B2,B3, vitamin E ve Niacin içerir. Birlikte cilt için faydalı bir kombinasyon oluştururlar, cildin nem dengesini, yumuşaklığını ve beslenmesini sağlarlar.

Ceviz içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanmanın etkilerini azaltır, cilt kırışıklarının ilerlemesini engeller.

Ceviz yağı iyi bir baz masaj yağıdır. Cildi besler, rahatlatır ve gerginliğini alır.

DÜZENLİ CEVİZ TÜKETİMİ SAĞLIKLI BİR METABOLİZMA VE SAĞLIKLI BİR YAŞAMI SİZE SAĞLAYABİLİR.

 ceviz saglikli beslenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir